BİZE ULAŞIN
1 Mart 2018, Perşembe

Sütmatik kuyruğu

Büyükşehir Belediyesi’nin, sütte hem tüketiciyi hem de yetiştiriciyi koruma altına almak amacıyla hayata geçirdiği uygun fiyatlı çiğ süt satışı yapan ‘Sütmatik’ uygulaması, deneme satışıyla önceki gün başladı.
Sütmatik kuyruğu

Büyükşehir Belediyesi’nin, sütte hem tüketiciyi hem de yetiştiriciyi koruma altına almak amacıyla hayata geçirdiği uygun fiyatlı çiğ süt satışı yapan ‘Sütmatik’ uygulaması, deneme satışıyla önceki gün başladı.

Resmi açılışı henüz yapılmayan uygulamanın ilk deneme gününde, 200 litre çiğ süt satıldı. Vatandaşların Sütmatik’e ilgisi dün de devam etti. Kızılay’da, BELSO’ya ait taze sıkılmış meyve suyu büfesinin yanına yerleştirilen Sütmatik’ten çiğ süt almak isteyenler sıraya girdi. Vatandaşlar aldıkları sütü, yanlarında getirdikleri kaplara yada otomat yanındaki dolapta bulunan şişelere doldurdu.

Sütmatik Modellerimiz

 

TALEBE GÖRE SAYISI ARTIRILACAK

Sütmatik uygulaması hakkında bilgi veren Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, vatandaşlara çiğ süt konusunda da uyarıda bulundu. Güven, şunları söyledi:
“Deneme satışlarına başladık. Sütmatik tankının kapasitesi 200 litre ve ilk gün, birkaç saat içinde bir tanker süt sattık. 50 litre de biz hediye ettik. Asıl satış hafta içi olur. Şu an Sütmatik Kızılay ve Panora AVM önünde var. Ama vatandaşın talebine bağlı olarak başka yerlere de koyacağız.

SAĞIMDAN SATIŞA SOĞUK ZİNCİR

Sütü, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Ari İşletme Belgesi verdiği tesislerden alıyoruz. Sağılma anından satışına kadar soğuk zinciri bozulmadan sütü vatandaşa getiriyoruz. 4 derecede muhafaza ediyoruz. Bu çok önemli. Soğuk aracımız var ve onunla 1 ton süt geliyor. Tanker boşaldıkça araçtan doluyor. Tankerin her boşalışında makine, otomatik olarak ilaçlı sıcak suyla kendini dezenfekte ediyor. Ayrıca her dolumdan sonra da sütün döküldüğü ağız kısmını yıkıyor.

KAYNAĞINI BİLDİĞİNİZ YERDEN ALIN

Vatandaşımız çiğ sütü severek içiyor ve kullanıyor. Bizim çağrımız; mümkün oldukça kaynağını bildikleri, ari sütü alsınlar. Dışarıda satılan sütün hangi koşullarda getirilip, satıldığı bilinmiyor. Hâlbuki sağlık açısından bunun iyi analiz edilmesi lazım. Vatandaş adına gerekli araştırmayı biz yapıyoruz. Bizim para kazanma gibi bir amacımız yok. İnsanlar kendi bildikleri yerlerden de çiğ süt alabilirler ancak kaynağını bilmiyorlarsa Büyükşehir Belediyemizin Sütmatik’lerinden gönül rahatlığıyla süt alıp, tüketebilirler.”

Hürriyet

Paylaş:
İLGİLİ HABERLER